Chirurginių storosios žarnos ligų diagnostika ir gydymas

Kodas
KMU412
Studijų kryptis
Medicina
Vykdymo būdas
Nenuotolinis (asmeniui dalyvaujant fiziškai)
Apimtis valandomis
30val.
Praktikos valandos
10
Teorijos valandos
20
Skirtas
gyd. koloproktologams
abdominalinės chirurgijos gyd.
gyd. chirurgams
Kaina asmeniui
504.00Eur
Pažymėjimo mokestis
6Eur
Programą teikiantis darbuotojas
prof. Tadas Latkauskas
Kurso programos turinys
Tema Trukmė
Storosios žarnos chirurginė anatomija ir fiziologija. Storosios žarnos ligų simptomatologija. Tyrimo metodai. Paruošimo operacijoms, operacijų ir pooperacinio gydymo principai. 4.00 val.
Hemorojus. Išangės įplėša. Tiesiosios žarnos iškritimas. Analinė inkontinencija. Rektocelė 4.00 val.
Paraproktitas. Anorektinės fistulės. Epitelinės uodegikaulio-kryžkaulio srities fistulės ir cistos. Dermoidiniai dariniai 4.00 val.
Storosios žarnos navikai 4.00 val.
Storosios žarnos divertikuliozė. Nespecifinis opinis kolitas. Krono liga. Išeminis kolitas. Kolostomos. Ileostomos. Storosios žarnos fistulės 4.00 val.
Hemorojus. Išangės įplėša 4.00 val.
Tiesiosios žarnos iškritimas. Analinė inkontinencija. Rektocelė 4.00 val.
Paraproktitas. Anorektinės fistulės 4.00 val.
Epitelinės uodegikaulio-kryžkaulio srities fistulės ir cistos. Dermoidiniai dariniai 4.00 val.
Storosios žarnos polipai ir polipozės 4.00 val.
Gaubtinės žarnos vėžys 4.00 val.
Tiesiosios žarnos vėžys 4.00 val.
Storosios žarnos divertikuliozė. Kolostazė. Storosios žarnos ir tarpvietės trauma 4.00 val.
Nespecifinis opinis kolitas. Krono liga. Išeminis kolitas. Kolostomos. Ileostomos. Storosios žarnos fistulės 4.00 val.
Įskaita 4.00 val.
Mokymo(si) metodai
Reikia patikslinti
Viso valandų
60.00
Programos tikslai
Reikia patikslinti
Programos aprašymas (santrauka)

Storosios žarnos chirurginė anatomija ir fiziologija.
Akloji žarna. Gaubtinė žarna. Gaubrinės žarnos kraujotaka, limfinė sistema. Tiesioji žarna ir išangės kanalas. Tiesiosios žarnos struktūra, kraujotaka, limfinė sistema, inervacija. Dubens ir tarpvietės topografija. Rezorbcinė storosios žarnos funkcija. Kaupimo funkcija.
Storosios žarnos ligų simptomatologija
Kraujavimas iš storosios žarnos. Anorektalinis skausmas. Abdominalinis skausmas. Išangės niežulys. Vidurių užkietėjimas. Viduriavimas. Tenezmai. Išmatų nelaikymas.
Tyrimo metodai.
Anamnezė. Proktologinis tyrimas. Instrumentiniai tyrimai. Specialieji tyrimai.
Paruošimo operacijoms, operacijų ir pooperacinio gydymo principai.
Mechaninis žarnyno valymas. Peroralinis žarnyno plovimas. Peroraliniai antibiotikai. Sisteminė antibiotikų profilaktika. Tipinės ligonių padėtys ant operacinio stalo. Nuskausminimas. Pooperacinis nuskausminimas. Tuštinimosi reguliavimas.
Hemorojus
Epidemiologija. Etiologija ir patogenezė. Klasifikacija. Lėtinis hemorojus. Uždegiminis hemorojus. Kraujuojantis hemorojus. Klinika. Gydymo metodai, jų parinkimas. Gydymo išeitys, komplikacijos, jų diagnostika ir gydymas.
Išangės įplėša
Etiologija ir patogenezė. Klasifikacija. Klinika. Diagnostika ir diferencinė diagnostika. Konservatyvus ir operacinis gydymas. Gydymo išeitys, galimos komplikacijos.
Tiesiosios žarnos iškritimas
Etiologija ir patogenezė. Klasifikacija. Klinika. Diagnostika. Konservatyvus ir chirurginis gydymas. Operacinių gydymo metodų parinkimas. Prognozuojami gydymo rezultatai.
Išmatų nelaikymas
Išmatų laikymo fiziologinis ir morfologinis apibūdinimas. Išmatų nelaikymo etiologija. Klasifikacija. Klinika. Diagnostika ir diferencinė diagnostika. Išangės shinkterių funkcijos objektyvizavimas. Konservatyvus ir operacinis gydymas: indikacijų operacijai nustatymas, gydymo metodų parinkimas, laukiami rezultatai.
Rektocelė
Etiologija ir patogenezė. Įtaka tuštinimuisi. Klinika ir diagnostika. Konservatyvus ir operacinis gydymas, metodai, parinkimas, prognozuojamos išeitys.
Ūminis paraproktitas
Etiologija. Patogenezė. Klasifikacija. Klinika, jos priklausomybė nuo pūlinio rūšies. Diagnostika ir diferencinė diagnostika. Gydymas.
Anorektinės fistulės
Patogenezė. Klasifikacija. Šiuolaikinė diagnostika ir diferencinė diagnostika. Operacinio gydymo metodai, jų vertinimas. Gydymo rezultatai.
Epitelinės uodegikaulio-kryžkaulio srities fistulės ir cistos. Dermoidiniai dariniai
Etiologija ir patogenezė. Klasifikacija. Klinika ir diagnostika. Diferencinė diagnostika. Gydymas.
Storosios žarnos navikai
Polipai, polipozės: epidemiologija, klasifikacija. Uždegiminiai polipai. Hamartrominiai polipai ir polipozės. Hiperplastiniai polipai. Neoplastiniai polipai: taurelinė ir gaurelinė adenoma. Šeiminė adenomatozinė polipozė. Storosios žarnos vėžys: epidemiologija, klasifikacija, išplitimas organizme, klinika, diagnostika, kompleksinis gydymas. Operacijų metodai, intraoperacinis ir pooperacinės komplikacijos, jų prognozavimas ir prevencija. Indikacijos ir spindulinio gydymo metodai. Indikacijos chemoterapijai. Pooperacinis gydymas ir ligonių stebėjimas.
Storosios žarnos divertikuliozė
Epidemiologija. Etiologija ir patogenezė. Morfologija. Klasifikacija. Klinika ir diagnostika. komplikacijos. Konservatyvus gydymas. Chirurginis gydymas.
Vidurių užkietėjimas
Etiologija ir patogenezė. Klinika ir ligonių tyrimas. Diferencinė diagnostika. Konservatyvus gydymas. Indikacijos operaciniam gydymui ir metodai. Prognozė.
Storosios žarnos ir tarpvietės trauma
Etiologija. Klasifikacija. Klinika. Diagnostika. Intraperitoninių ir ekstraperitoninių sužalojimų gydymas.
Nespecifinis opinis kolitas
Kolitų klasifikacija. Klinika. Klinikinės formos. Komplikacijos. Diagnostika. Diferencinė diagnostika. NOK chirurginis gydymas: indikacijos, metodai, išeitys.
Krono liga
Morfologija. Klinika. Diagnostika ir diferencinė diagnostika. Komplikacijos. Chirurginis gydymas. Plonųjų žarnų striktūrų chirurginis gydymas.
Išeminis kolitas
Predisponuojančios anatominės ypatybės. Etiologija ir patogenezė. Klinika. Komplikacijos. Diagnostika ir diferencinė diagnostika. konservatyvus ir operacinis gydymas.
Kolostomos. Ileostomos. Storosios žarnos fistulės
Stomos vieta. Stomų klasifikacija. Sudarymo indikacijos ir metodika. Pooperacinė priežiūra ir slauga. Medicininė ir socialinė reabiltacija. Fistulių diagnostika ir gydymas

Klausytojų sk. (nuo)
1
Klausytojų sk. (iki)
10
Dėstytojas Teorijos val. Praktikos val.
Algimantas Tamelis 2
Saulius Švagždys 2 4
Žilvinas Saladžinskas 2 6
Tadas Latkauskas 2 6
Paulius Lizdenis 1 2
Henrikas Paužas 2 1
Atvykstant reikia turėti

Turėti medicininį chalatą

Papildoma informacija

Kurso tikslas – pagilinti žinias apie šiuolaikinį storosios žarnos ir tarpvietės ligų gydymą. Kurso uždaviniai: supažindinti su šiuolaikiniu požiūriu į storosios žarnos funkcijas, ligų simptomus, naujais diagnostikos metodais, pateikti įrodymais pagrįstos medicinos požiūrį į šių ligų gydymą.Pasitobulinimo kurso metu apžvelgiama storosios žarnos anatomija ir fiziologija, ligų simptomatologija, tyrimo metodai, akcentuojant informatyviausius ir labiausiai prieinamus metodus, taip pat supažindinama su naujausiais diagnostine aparatūra, aptariami tarpvietės, išangės kanalo bei storosios žarnos ligų diagnostikos ir gydymo ypatumai bei naujovės. Praktikos darbai pravedami stacionare ir konsultacinėje poliklinikoje, dalyvaujant gydytojų pasitarimuose, ligonių apžiūrose ir aptarimuose bei konsiliumuose, operacinėse bei demonstruojant įvairią vaizdinę – metodinę medžiagą (video, CD, DVD ir pan.).

Literatūra

1.J.Pundzius ir kiti Chirurgija, Charibdė, Vilnius 2006
2.K.Adamonis, T.Latkauskas, D.Pavalkis, Ž.Saladžinskas, A.Tamelis, L.Venclauskas. Storosios žarnos tyrimai. Storosios žarnos parengimas tyrimams ir operacijoms: metodinės rekomendacijos / Kauno medicinos universitetas, Chirurgijos ir Gastroenterologijos klinikos. Kaunas: Vitae Litera, 2004.
3.A.Irnius, L.Kupčinskas ir kt. Klinikinė gastroenterologija. V: UAB Vaistų žinios, 2002.
4.V.Zykas, D.Pavalkis Storosios žarnos chirurginės ligos, Naujasis lankas, Kaunas 1999
5.V.Zykas, Ž.Saladžinskas, A.Tamelis, D.Pavalkis, R.Šiugžda. Stomos ir jų priežiūra. Kaunas: KMA, 1998.
6.M.L.Corman Colon and Rectal Surgery, J.B.Lippincott Company, Philadelphia, 1998
7.M.R.B.Keighley, N.S.Williams Surgey of the Anus, Rectum and Colon, WBSaunders Company, London, Philadelphia, Toronto, Sydney, Tokyo, 1999
8.Colorectal Disease / Blackwel publishing; Vol.1 - 8