Paskaitos:
1. Tuberkuliozės epidemiologija. Tuberkuliozės sukėlėjas, patogenezė ir plitimas vaiko organizme.
Supažindinama su epidemiologine TB situacija Lietuvoje ir pasaulyje, taip pat aptariama Nacionalinė kovos su TB programa. Supažindinama su TB sukėlėju – tuberkuliozės mikobakterija, užsikrėtimo būdais, bei tuberkuliozinio proceso stadijomis ir infekcijos plitimo ypatumais vaikų amžiuje.
2. Vaikų tuberkuliozės ypatumai, rizikos veiksniai ir klinikiniai simptomai.
Aptariami suaugusiųjų ir vaikų imunologinio bei patofiziologinio atsako skirtumai į TB infekciją bei vaikų ląstelinio imuniteto ypatumai ir rizikos veiksniai vaikui susirgti šia infekcine liga. Taip pat aptariami vaikų TB klinikiniai simptomai: sisteminiai, kvėpavimo ir kitų organų TB klinikiniai požymiai. Atkreipiamas dėmesys į kai kurių simptomų specifiškumą, kuomet reikia įtarti galimą susirgimą tuberkulioze.
3. Vaikų tuberkuliozės diagnostikos principai ir tyrimo metodai.
Supažindinama su tyrimais, kuriuos būtina atlikti, įtariant vaikui TB.
Plačiau diskutuojama apie diagnostiką tuberkulinu, šio tyrimo atlikimo ir vertinimo ypatumus, klaidingai neigiamas ir teigiamas reakcijas, taip pat apie kitus tyrimo metodus, jų indikacijas, privalumus ir trūkumus bei tyrimų atlikimo techniką ir organizavimą. Taip pat supažindinama su PSO bei ERS rekomenduojamais vaikų tuberkuliozės diagnostikos kriterijais.
4. Radiologiniai vaikų tuberkuliozės ypatumai.
Aptariama radiologinių tyrimų reikšmė vaikų tuberkuliozės diagnostikoje. Supažindinama su skirtingais radiologinių tyrimų metodais ir jų indikacijomis bei reikšme, diagnozuojant vaikų TB. Nagrinėjami specifiniai vaikų TB rentgenologiniai pokyčiai, sergant kvėpavimo ir kitų organų TB.
5. Latentinė tuberkuliozės infekcija. Kontaktai su sergančiuoju tuberkulioze, jų paieška, stebėjimas ir gydymas.
Aptariama, kas yra latentinė tuberkuliozinė infekcija (LTBI), kada ji diagnozuojama, kokia tikimybė latentinei infekcijai progresuoti ir išsivystyti ligai, kodėl ir kada tikslingas vaikų LTBI gydymas. Supažindinama su tokių vaikų stebėjimo ir gydymo rėžimais bei taktika. Taip pat supažindinama su kontaktinių asmenų išaiškinimo ir paieškos darbo principais, jų stebėjimo ir gydymo principais.
6. Vaikų kvėpavimo organų tuberkuliozė (pirminės ir antrinės ligos formos).
Aptariamos klinikinės vaikų tuberkuliozės formos, supažindinama, kas yra pirminė ir antrinė ligos forma. Paskaitoje aptariamas pirminis tuberkuliozinis kompleksas, tarpuplaučio limfmazgių tuberkuliozė, tuberkuliozinis pleuritas, židininė bei infiltracinė plaučių tuberkuliozė. Nagrinėjama vaikų kvėpavimo organų tuberkuliozės klinikos ir diagnostikos ypatumai, komplikacijos. Supažindinama su kvėpavimo organų tuberkuliozės klinikiniais atvejais ir gydymu.
7. Kitos vaikų tuberkuliozės formos.
Aptariami vaikų tuberkuliozinio meningito klinikos ir diagnostikos ypatumai. Pateikiama medžiaga apie kitas ne plaučių tuberkuliozės formas ir diagnostikos problemas vaikų amžiuje. Supažindinama su ne plaučių tuberkuliozės klinikiniais atvejais.
8. Vaikų tuberkuliozės diferencinė diagnostika.
Paskaitoje aptariama vaikų tuberkuliozės ir kitų susirgimų diferencinė diagnostika, vertinant klinikinius, laboratorinius, radiologinius bei instrumentinius tyrimus. Supažindinama su ligomis, kurios gali turėti daug panašumų į tuberkuliozę, pateikiant klinikinius atvejus.
9. Vaikų tuberkuliozės farmakoterapijos ypatumai.
Aptariami vaistai ir vaistų grupės tuberkuliozei gydyti, taip pat šių vaistų farmakokinetinės ir farmakodinaminės savybės vaiko organizme, galimi nepageidaujami efektai, suderinamumas su kitais medikamentais. Paskaitoje aptariamos tuberkuliozės gydymo schemos, supažindinama su DOTS gydymo metodu bei vaistams atsparios ir neplautinės vaikų tuberkuliozės gydymo taktika.
10. Tuberkuliozė ir motinystė. Įgimta tuberkuliozė.
Paskaitos metu aptariama įgimtos tuberkuliozės tikimybė, klinikiniai simptomai ir gydymas. Analizuojamos klinikinės įgimtos TB situacijos, taip pat kai nėščioji ar gimdyvė serga TB. Supažindinama su motinos ir naujagimio gydymo bei stebėjimo taktika.
11. Tuberkuliozės profilaktika.
Aptariamos BCG vakcinacijos indikacijos ir kontraindikacijos, nepageidaujamos reakcijos į skiepą ir jų gydymo principai. Supažindinama su naujai kuriama vakcina nuo tuberkuliozės. Nagrinėjama ir nespecifinė profilaktika nuo tuberkuliozės.
Seminarai
1. Vaikų tuberkuliozės klasifikacija, registravimo kategorijos ir dispanserizacija.
Supažindinama, kaip teisingai klasifikuoti ir rašyti TB diagnozes, kokia yra dispanserizacija pagal registravimo kategorijas, darbo principai, perduodant informaciją registrų centrui.
2. Vaikų tuberkuliozės gydymo reikalavimai ir sunkumai, DOTS programa. Vaistams atsparios ir jautrios TB gydymas klinikinėje praktikoje.
Supažindinama su DOTS strategija ir vykdymu Lietuvoje, aptariami klinikiniai atvejai ir problemos, gydant vaikus, sergančius TB.
3. Imunologinių tyrimų reikšmė ir vieta vaikų tuberkuliozės diagnostikoje.
Supažindinama su šiuo metu pasaulyje esančiais komerciniais imunologiniais testais ir tyrimais, aptariama jų vieta vaikų TB diagnostikoje, šių tyrimų privalumai ir trūkumai, specifiškumas ir jautrumas bei naujos tendencijos tokių tyrimų srityje.
4. Vaikų tuberkuliozės gydymas: klinikinių atvejų aptarimas.
Nagrinėjamos klinikinės situacijos, vaistų suderinamumas, pašalinių reiškinių rizika ir profilaktika.