Gyvūnų gerovė atrajotojų ir arklių veterinarinės priežiūros metu. Nr. 328/LVGA

Kodas
KMU921
Studijų kryptis
Veterinarija
Vykdymo būdas
Nenuotolinis (asmeniui dalyvaujant fiziškai)
Apimtis valandomis
8val.
Skirtas
veterinarijos gydytojams
Kaina asmeniui
40.00Eur
Pažymėjimo mokestis
6Eur
Administratorius: Marija Ivaškienė
Programą teikiantis darbuotojas
doc. dr. Arūnas Rutkauskas
Kurso programos turinys
Tema Trukmė
Gyvūnų gerovės poreikių vertinimas ir užtikrinimas: Bendrieji gyvūnų gerovės aspektai; Ūkinių gyvūnų gerovės užtikrinimas ir ūkio veikos efektyvumas. Teisiniai dokumentai ir vartojamos sąvokos. 1.00 val.
Gerovės poreikiai atskirais vizito ūkyje momentais: Gyvūno apžiūra; Darbo vietos sauga ir švara; Gyvūnų sveikatos sutrikimų identifikacija; Veterinarinės procedūros. 1.00 val.
Kliento konfidencialumas ir profesinė paslaptis. 1.00 val.
Gyvūnų skausmo atpažinimas ir kontrolės priemonės. 1.00 val.
Etinės ir moralinės problemos: Selektyvus gyvūnų veisimas; Eutanazija; Mutiliacija; Žiaurus ar netinkamas elgesys su gyvūnais, nepriežiūra. 1.00 val.
Galvijų gerovė 1.00 val.
Arklių gerovė 1.00 val.
Smulkiųjų atrajotojų gerovės ypatumai 1.00 val.
Viso valandų
8.00
Programos aprašymas (santrauka)

1. Gyvūnų gerovės poreikių vertinimas ir užtikrinimas

Bendrieji gyvūnų gerovės aspektai: Gyvūnų gerovė, svarbiausi jos principai. Svarbiausi gyvūnų poreikiai, kurie privalo būti užtikrinti. Gyvūnų laikymo aplinka. Subalansuota mityba. Poreikis laikyti kartu ar atskirai nuo kitų gyvūnų. Poreikio pasireikšti normaliai gyvūnų elgsenai užtikrinimas.

Gyvūnų gerovės mokslas ir etika: Veterinarijos gydytojo priesaika. LR veterinarijos gydytojų etikos kodeksas. Profesinio elgesio kodekso paskirtis ir pagrindiniai principai. Sąžiningumas ir integralumas.

Lietuvos ir ES teisės aktų apžvalga. Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovę ir apsaugą reglamentuojantis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas, Ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimai. Įstatymuose vartojamos sąvokos, susijusios su gyvūnų gerove. Rūšims specifiniai gerovės reikalavimai. Ūkinių gyvūnų gerovės užtikrinimas ir ūkio veikos efektyvumas

2. Gerovės poreikiai atskirais vizito ūkyje momentais

Gyvūno apžiūra. Įrašų vedimas. Darbo vietos sauga ir švara - biologinė sauga, aplinkos tinkamumas ir saugumas, fiziniai, biologiniai ir cheminiai pavojai specialisto sveikatai (darbo sauga).

Gyvūnų sveikatos sutrikimų identifikacija, jos svarba tolimesnio gydymo baigčiai.

Veterinarinės procedūros ir gyvūnų gerovės užtikrinimas: Sprendimų priėmimas ir įgyvendinimas, atsižvelgiant į gyvūnų gerovę. Nepakankamas ar perteklinis gydymas.  Pagrįstų gydymo galimybių pasirinkimas. Sprendimai, turintys įtakos keliems pacientams. Gerovės vertinimas, gydymo pasirinkimas, norimų tikslų pasiekimas. Veterinarijos gydytojo asmeninė atsakomybė priimant sprendimus. Gyvūnų gerovės vertinimas. Informacija ir interpretacija.

3. Kliento konfidencialumas ir profesinė paslaptis.

Komunikacija su gyvūnų savininkais: Požiūris į pacientą, klientą. Komunikacijos su klientu svarba ir būdai, veterinarijos gydytojo asmeninės nuomonės išsakymas, kada reikia ją išsakyti, o kada susilaikyti. Veterinarijos gydytojo empatija ir atjauta gyvūno savininkui. Veterinarijos gydytojo lankstumas atsižvelgiant į kliento pageidavimus. Veterinarijos gydytojo galimybės įtakoti gyvūno savininko sprendimus. Ribos, kurių nereikėtų peržengti bendraujant su klientu ir ribos, kurias reikėtų nubrėžti gyvūno savininkui. Veterinarijos gydytojo dėmesingas išklausymas, empatija. Veterinarijos gydytojo etika komentuojant kito veterinarijos gydytojo darbą pokalbio su gyvūno savininku metu.

4. Gyvūnų skausmo atpažinimas ir kontrolės priemonės

Skausmo fiziologija ir patofiziologija. Skausmo vertinimas sergantiems pacientams. Procedūrų sukeliamas skausmas. Veterinarinių procedūrų sukelto skausmo atpažinimo principai, skausmo skalių naudojimas ir objektyvus paciento vertinimas. Veterinarinių procedūrų sukelto skausmo kontrolė ir mažinimas.

Stresas, skausmas, jų įtaka skerdenų kokybei ir gaminamiems maisto produktams.

5. Veterinarinėje praktikoje pasitaikančios etinės ir moralinės problemos

Selektyvus gyvūnų veisimas: gerovės ir sveikatos problemos (didelis produktyvumas, didelis prieaugis, didelis vaisius).

Eutanazija. Supažindinimas su ūkinių gyvūnų eutanazijos principais, eutanazijos etika.

Mutiliacija: audinių ar kūno dalių šalinimas gyvūnams (kastracija, nuraginimas, uodegų trumpinimas, dantų šalinimas).

Žiaurus ar netinkamas elgesys su gyvūnais, nepriežiūra: Ligos susijusios su gyvūno nepriežiūra (elementarių poreikių nepatenkinimas). Veterinarijos gydytojas turi mokėti atpažinti žiauraus elgesio su gyvūnais išraiškas. Žiaurus elgesys su gyvūnu - tai tokie žmogaus veiksmai (arba kryptingai žmogaus naudojamų kitų gyvūnų), dėl kurių gyvūnas patiria skausmą ir stresą, gaišta kančiose. Negydymas (lėšų nebuvimas, nevertingi gyvūnai, kiti ekonominiai faktoriai).

6. Galvijų gerovė

Ūkinių gyvūnų gerovės sąvoka pieninių ir mėsinių galvijų ūkiuose. Veršelių, prieauglio, produkcijos gyvūnų gyvenimo ciklas, smulkių ir vidutinių šeimos ūkių specifika.

Veršelių gerovės reikalavimai. Veršelių (0-6 mėn. amžiaus galvijų prieauglio) laikymas, auginimas, eksportas.

Galvijų signalai, rodantys gerovės pažeidimus

Veterinarijos gydytojas – galvijų gerovės ekspertas ir ūkininko konsultantas. Ką turi žinoti kiekvienas gydytojas apie galvijų gerovę. 

7. Arklių gerovė

Arklinių šeimos gyvūnų gerovės pažeidimų apžvalga.

Arklių gerovės reikalavimai individualiose laikymo vietose ir žirgynuose, pagrindinių fiziologinių poreikių specifika ir dažniausiai pasitaikantys pažeidimai.

Arklių skausmo atpažinimas ir įvertinimas. Skausmo kontrolės svarba įvairių veterinarinių procedūrų metu.

8. Smulkiųjų atrajotojų gerovės ypatumai.

Gerovės sąvoka avių ir ožkų ūkiuose, šių gyvūnų auginimo ir veisimo specifika.

Gyvūnų gerovės pažeidimai avių ir ožkų ūkiuose.

Veterinarijos gydytojo vaidmuo smulkiųjų atrajotojų ūkiuose.

Gyvūnų gerovės populiarinimas, žmonių, ūkininkų švietimas. Dalyvavimas asociacijose, ūkininkų bendruomenėje, kvalifikacijos tobulinime. Gyvūnų parodos. Gyvūnų gerovės užtikrinimas renginio metu bei gyvūnų savininkų edukacija.

Dėstytojas Teorijos val. Praktikos val.
Vytautas Ribikauskas 2
Ramūnas Antanaitis 2
Arūnas Rutkauskas 2
Jurgita Autukaitė 1
Renata Gruodytė 1