Urgentinė anesteziologija (Europos anesteziologų draugijos Edukacijos komiteto praktikumas)

Kodas
KMU030
Studijų kryptis
Medicina
Vykdymo būdas
Nenuotolinis (asmeniui dalyvaujant fiziškai)
Apimtis valandomis
36val.
Skirtas
gyd. anesteziologams reanimatologams
Kaina asmeniui
187.20Eur
Pažymėjimo mokestis
6Eur
Programą teikiantis darbuotojas
Doc. dr. Diana Bilskienė
Kurso programos turinys
Tema Trukmė
1. Homeostazės sutrikimai chirurginiams ligoniams. Priežastys, klinika, korekcijos principai (paskaita) 2.00 val.
2. Invazinės procedūros ir monitoravimas urgentinėje anesteziologijoje. Hipotermijos problema perioperaciniu laikotarpiu (paskaita) 2.00 val.
3. Vaizdiniai metodai kritinių būklių diagnostikai: ultragarso greitosios diagnostikos protokolai (paskaita) 2.00 val.
4. Kvėpavimo takų praeinamumo palaikymo ypatumai urgentinėje anesteziologijoje (paskaita) 2.00 val.
5. Mišrią traumą patyrusių pacientų anestezija bei transfuziologijos pagrindai (paskaita) 2.00 val.
6. Anestezija ūmaus pilvo chirurgijoje (paskaita) 2.00 val.
7.Krūtinės ląstos trauma ir anestezija (paskaita) 2.00 val.
8. Anestezija urgentinėje kraujagyslių chirurgijoje. Anesteziologinė taktika plyšusios aortos aneurizmos atveju. 2.00 val.
9. Anestezija urgentinėje neurochirurgijoje: galvos smegenų trauma ir anestezija. 2.00 val.
10. Anestezija urgentinėje neurochirurgijoje: stuburo trauma ir anestezija. 2.00 val.
11. Urgentinė anestezija nėščiosioms. 2.00 val.
12. Urgentinė anesteziologija ausų, nosies ir gerklės; veido ir žandikaulių chirurgijoje. 2.00 val.
13. Urgentinės anestezijos ypatumai senyvo amžiaus ligoniams. 2.00 val.
14. Perioperacinė infuzinė terapija. 2.00 val.
15. Kraujo ir jo komponentų perpylimo saugumo ir teisiniai aspektai. 2.00 val.
16. Invazinės procedūros urgentinėje anesteziologijoje: prietaisai greitai infuzoterapijai. 2.00 val.
17. Kvėpavimo takų praeinamumo palaikymo metodai urgentinėje anesteziologijoje. 2.00 val.
18. Kraujo surinkimo ir išsaugojimo sistemos. 2.00 val.
19. Ultragarsiniai greitosios diagnostikos protokolai kritinių būklių metu.(Praktikos darbas) 2.00 val.
Viso valandų
38.00
Programos aprašymas (santrauka)

1. Paskaitos tikslai: Aptarti chirurginių ligonių homeostazės sutrikimų priežastis ir klinikines išraiškas: organizmo skysčių (vandens) ir natrio bei kitų svarbiausių organizmo elektrolitų (kalio, magnio, kalcio ir fosforo) apykaitos sutrikimus, chirurginių pacientų ekstraląstelinio skysčio tūrio sumažėjimą (simptomai, požymiai, diagnostika), ekstraląstelinio skysčio tūrio padidėjimą (simptomai, požymiai, diagnostika); hiponatremiją ir hipernatremiją (etiologija, patofiziologija, simptomai ir požymiai, diagnostika) ir apibendrinti pagrindinius šių sutrikimų skubios korekcijos principus prieš urgentines operacijas ir anestezijas.

2.Paskaitos tikslai: Supažindinti kursantus su invazinių procedūrų pasirinkimo galimybėmis urgentinėje anesteziologijoje ir invazinių procedūrų pasirinkimo taktika. Aptarti monitoravimo reikšmę ir apimtį perioperaciniu laikotarpiu, bei atskirų monitoravimo metodų pritaikymo galimybes. Aptarti pacientų, kuriems atliekamos skubios operacijos ir anestezijos, sušalimo laipsnius, rizikos veiksnius ir dažnį, kūno temperatūros matavimą sušalimo atvejais, klinikinius hipotermijos požymius, bei hipotermijos gydymo taktiką perioperaciniu laikotarpiu.

3. Paskaitos tikslai: Supažindinti kursantus su transtorakalinės širdies ultragarsiniu tyrimo metodu širdies ir kraujagyslių būklės vertinimui ir stebėsenai intensyviojoje terapijoje ir anesteziologijoje. Aptarti, kaip taikyti tikslinio vertinimo transtorakalinės echokardiografijos (FATE – angl. focus assessed thansthoracic echocardiography) protokolą, esant skirtingoms kritinėms būklėms, chirurginei patologijai, ar numatomai operacijos apimčiai. Supažindinti kursantus su skubaus tikslinio traumą patyrusio paciento sonoskopinio ištyrimo ir duomenų interpretavimo principais, laikantis ABCDE ištyrimo ir gydymo sekos (eFAST - angl. focus assessment sonography for trauma metodika).

4.Paskaitos tikslai: Aptarti atvirų kvėpavimo takų palaikymo būdus ir metodus urgentinėje anesteziologijoje: nuo paprasčiausių kvėpavimo takų atvėrimo būdų iki naujausių atvirų kvėpavimo takų palaikymo priemonių – videolaringoskopų, fibrooptinio bronchoskopo panaudojimo galimybių ir naudos. Aptarti anesteziologo taktiką atliekant anesteziją pacientams su pilnu skrandžiu. Supažindinti kursantus su naujausiomis „sunkių“ kvėpavimo takų rekomendacijomis ir jų pritaikymu klinikinėje praktikoje.

5.Paskaitos tikslai: Aptarti mišrią traumą patyrusių pacientų galimo ir/arba reikiamo skubaus paruošimo operacijai taktiką, saugios ir optimalios anestezijos metodo parinkimą, anestezijos metu naudojamų medikamentų pasirinkimą. Išnagrinėti infuzinės ir transfuzinės terapijos perioperacinio laikotarpio principus. Aptarti masyvaus kraujavimo gydymą bei koaguliopatijos profilaktiką. Supažindinti kursantus su tromboelastografijos tyrimo nauda, jo atlikimo metodika ir gautų atsakymo rezultatų interpretavimu. Supažindinti su traumos komandos darbo organizavimo principais.

6.Paskaitos tikslai: Supažindinti kursantus su anesteziologine taktika ūmaus pilvo chirurgijoje. Supažindinti su naujomis organizmo atsako į chirurginį stresą koncepcijomis, šiuolaikinės šio atsako bei uždegimo moduliacijos galimybėmis: išnagrinėti praktinius paciento priešanestetinės būklės įvertinimo ir priešoperacinio paruošimo klausimus ūmaus pilvo chirurgijoje, akcentuojant priešoperacinės paciento būklės optimizavimo svarbą, mažinant pooperacinių komplikacijų dažnumą. Aptarti perioperacinio nuskausminimo, maitinimo ir judėjimo klausimus.

7.Paskaitos tikslai: Aptarti krūtinės ląstos trauma patyrusių pacientų priešoperacinį įvertinimą ir ištyrimą, saugių kvėpavimo takų užtikrinimo principus. Aptarti galimus perioperacinio periodo pašalinius reiškinius, komplikacijas pacientams, patyrusiems krūtinės ląstos traumą, bei jų gydymą. Aptarti šių pacientų perioperacinio nuskausminimo, maitinimo ir judėjimo klausimus.

8.Paskaitos tikslai: Aptarti priešoperacinį pacientų ištyrimą, įvertinimą ir paruošimą, optimalios anestezijos metodo parinkimą ir monitoravimo galimybes urgentinėje kraujagyslių chirurgijoje. Aptarti anesteziologinę taktiką esant stambiųjų organizmo kraujagyslių patologijai: anesteziologinę taktiką plyšusios aortos aneurizmos atveju.

9.Paskaitos tikslai: Aptarti galvos smegenų traumą patyrusio paciento perioperacinio periodo ypatumus ir anesteziologinę taktiką: priešoperacinį paciento ištyrimą ir įvertinimą, infuzoterapijos principus. Supažindinti su antrinio galvos smegenų pažeidimo rizika ir smegenų apsauga anestezijos metu. Supažindinti su multimodalinio neuromonitoringo galimybėmis ir svarba galvos smegenų traumą patyrusių pacientų baigtims.

10.Paskaitos tikslai: Aptarti stuburo traumą patyrusio paciento perioperacinio periodo ypatumus ir anesteziologinę taktiką: priešoperacinį paciento ištyrimą ir įvertinimą priklausomai nuo stuburo traumos aukščio, saugių kvėpavimo takų užtikrinimą, anestezijai naudojamų medikamentų pasirinkimą, stuburo smegenų apsaugos medikamentinio gydymo principus, infuzoterapijos principus.

11.Paskaitos tikslai: Aptarti nėsčiųjų urgentinės anestezijos principus: priešoperacinį nėsčiosios bei vaisiaus ištyrimą ir būklės įvertinimą, anestezijos metodo ir anestezijai naudojamų medikamentų parinkimą, perioperacines komplikacijas, susijusias su nėštumu, jų riziką bei gydymo taktiką.

12.Paskaitos tikslai: Aptarti anesteziologinę taktiką ausų, nosies ir gerklės urgentinėje chirurgijoje: priešoperacinį paciento ištyrimą ir įvertinimą, optimalaus anestezijos metodo parinkimą, saugių kvėpavimo takų užtikrinimą, galimas perioperacinio periodo komplikacijas bei jų gydymą. Aptarti anesteziologinę taktiką veido ir žandikaulių urgentinėje chirurgijoje: priešoperacinį paciento ištyrimą ir įvertinimą, optimalaus anestezijos metodo parinkimą, saugių kvėpavimo takų užtikrinimą, galimas perioperacinio periodo komplikacijas bei jų gydymą.

13. Seminaro tikslai: Aptarti urgentinės anestezijos ypatumus senyvo amžiaus ligoniams: priešoperacinio įvertinimo, papildomo priešoperacinio paruošimo galimybes, anestezijos metodo ir medikamentų spektro parinkimo ypatumus, galimas perioperacinio periodo komplikacijas bei jų gydymą, pooperacinio nuskausminimo taktiką.

14.Seminaro tikslai: Išnagrinėti infuzinės ir transfuzinės terapijos perioperacinio laikotarpio principus: infuzinių tirpalų pasirinkimo taktiką, atskirų grupių tirpalų infuzijų tarpusavio santykį, kraujo komponentų atsistatymo ir atstatymo greitį.

15.Seminaro tikslai: Aptarti kraujo ir jo komponentų perpylimo saugumo ir teisinius aspektus. Supažindinti su mūsų valstybėje šiuo metu galiojančiais įstatymais ir dokumentais, susijusiais su nuosavo ir/ar svetimo kraujo ir jo komponentų perpylimu.

16.Praktikos darbų tikslai: demonstruojamos echoskopijos panaudojimo galimybės kraujagyslių punkcijai ir kateterizacijai. Aptariamos tiesioginio arterinio kraujo spaudimo matavimo problemos ir sistemos tiesioginio arterinio spaudimo matavimui paruošimas. Supažindinama su prietaisais greitai infuzoterapijai ir jų panaudojimo galimybėmis.

17.Praktikos darbų tikslai: demonstruojama intubacija esant sunkiems kvėpavimo takams, nazofaringinė intubacija, intubacija videolaringoskopo kontrolėje, intubacija fibrobronchoskopo pagalba. Kurso klausytojai mokomi savarankiškai atlikti intubaciją videolaringoskopo, fibrobronchoskopo pagalba.

18.Praktikos darbų tikslai: demonstruojamos operacijos metu netekto kraujo surinkimo ir grąžinimo (intraoperacinė autotransfuzija) sistemos. Aptariamos priemonės, leidžiančios sumažinti kraujo netekimą ir svetimo kraujo sunaudojimą operacijos metu.

19.Praktikos darbų tikslai: užsiėmimo metu bus mokoma interpretuoti sonoskopinio tyrimo rezultatus įvairių klinikinių situacijų metu ir taikyti juos optimaliam paciento būklės vertinimui bei gydymui.

Dėstytojas Teorijos val. Praktikos val.
Andrius Macas 3 3
Kęstutis Rimaitis 2
Lina Kalibatienė 1
Darius Trepenaitis 4 2
Arūnas Gelmanas 3 1
Tadas Lenkutis 2
Edmundas Širvinskas 2
Aurika Karbonskienė 3
Diana Bilskienė 8 2
Milda Švagždienė 1
Atvykstant reikia turėti

Turėti medicininį chalatą

Papildoma informacija

Supažindinti su Europos anesteziologijos draugijos Edukacijos komiteto parengtomis rekomendacijomis ir mokymo strategija skubių atvejų perioperaciniu laikotarpiu, pateikti praktines Europos Anesteziologijos ir reanimatologijos draugijos gaires skubių klinikinių situacijų anesteziologijoje ir intensyviojoje terapijoje sprendimui, tobulinti ir papildyti naujausia informacija žinias ir praktinius įgūdžius, būtinus teikiant skubią anesteziologinę pagalbą.